سقف شیروانی یا شیبدار چیست؟

آیا میدانید سقف شیروانی یا شیبدار چیست ؟

سقف شیروانی یا شیبدار چیست ؟

شاید برایتان سوال شده باشد که دقیقا سقف شیروانی یا شیبدار چیست ؟ در این مقاله به خوبی سوال سقف شیروانی یا شیبدار چیست ؟ را پاسخ خواهیم داد. در هر بنایی پیش از آنکه نقشه داخلی آن هنر معمار را به رخ بکشد، نمای ظاهر بیرونی آن است که میتواند مخاطب را به سوی خود جذب یا دفع نماید. از مواردی که تاثیر به سزایی در نما و زیبایی هر پروژه ای دارد، میتوان به پوشش سقف آن اشاره کرد. امروزه استفاده از متریال جدید به کمک افراد آمده تا زیبایی دو چندانی به پروژه های خود ببخشند. یکی از کارهایی که باعث زیبا شدن ساختمان‌ها می شود، طراحی و اجرای سقف شیبدار روی ساختمان است.

سقف شیروانی یا شیبدار به چه سقفی میگویند ؟

به سقفی که دست‌ کم شیب آن ۱۵ درجه تا حداکثر۷۰درجه باشد، سقف شیبدار میگویند، این سقف در ابتدایی‌ ترین شکل خود از دو ضلع شیب‌ دار تشکیل شده است که یک خط‌‌ الرأس را ایجاد می‌کنند و با شکل مثلثی که در هر دو انتهای آن تشکیل میشود به راحتی قابل تشخیص است. عموما در اقلیم های سرد و لبریز بارش برای دوری از نفوذ آب به درون ساختمان از سقف های شیبدار به کارگیری میگیرند.

آشنایی با مراحل نصب سقف شیبدار 

در ابتدا ساخت یک نشیمن محکم و اصولی را در پیش میگیریم. این نشیمن باید به گونه ای طراحی و اجرا شود تا بستر اصلی نصب سقف شیبدار باشد. به همین منظور کلافی فلزی از جنس پروفیل یا چوب را در دور تا دور محل نصب سقف شیبدار پیاده سازی میکنیم. این کلاف باید بسیار محکم باشد و با اتصالات قدرتمند و مطمئن به اسکلت فلزی سازه متصل گردد تا در برابر عوامل نیروی خارجی مثل باد از خرابی و فروپاشی سقف شیبدار جلوگیری نماید. پس از نصب کلاف دور تا دور سازه با توجه به نوع سقف شیب دار برای نصب تکیه گاه بلند ترین نقطه از سقف به نقشه های مهندسی مراجعه کرده و این قسمت از سقف را نیز پیاده سازی می کنیم. پس از نصب بلند ترین دهانه به کلاف دور تا دوری سقف، کلاف های جانب و شیبدار را از این دهانه به کلاف پیرامونی متصل میکنیم تا این قسمت از مراحل نصب سقف شیبدار به پایان برسد و اسکلت اصلی سقف شیبدار آماده گردد.

در مرحله بعد به نصب زیر سازی های سقف شیبدار می پردازیم که با توجه خبه نیاز و سفارش مشتری در سقف های گوناگون متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر مشتری به دنبال عایق حرارتی بیشتری باشد باید در زیر ساخت های سقف شیبدار بیشتر از پشم شیشه و مواد مشابه آن استفاده نمود. و اگر عایق صوتی هم برای مشتری مهم بوده و در سفارشات خود لحاظ کرده باشد، استفاده از نوعی چوب به نام (او اس بی) بسیار رواج دارد.

( کاربرد تخته او اس بی در نصب سقف شینگل )

در مرحله بعد از مراحل نصب سقف شیبدار به رو سازی نهایی میرسیم. این بخش هم با توجه به نیاز مشتری متفائت خواهد بود. بعضی از مدل های سقف شیبدار به گونه ای است که با نوعی همپوشانی میتوان عایقی رطوبتی برای ساختمان اجرا کرد و بعضی مدل های دیگر احتیاج به آب بندی قبل از نصب دارند. در پایان کار هم بر برخی تزیینات مثل تاج بام، لبه بند، کله بام، کتیبه و … روی بام با میخ یا پیچ نصب میشود. البته حتما باید بعد از نصب این قطعات محل پیچ ها و میخ ها را هم آب بندی نمود تا از نفوذ آب به داخل ساختمان جلوگیری شود.

ما در شرکت بزرگ پارس موگر قصد داشتیم تا سوال سقف شیروانی یا شیبدار چیست ؟ را پاسخ بدهیم. امید است به خوبی عنوان کرده باشیم.