سقف های شیبدار مناسب چه مناطقی است؟

سقف های شیبدار مناسب چه مناطقی است؟

آیا میدانید سقف های شیبدار مناسب چه مناطقی است؟

شاید برای شما سوال سقف های شیبدار مناسب چه مناطقی است؟ پیش آید. در این مقاله پاسخ این سوال را خواهیم داد. آیا میدانستید توجه به عوامل بسیاری در محیط زیست مثل میزان باد، باران، رطوبت، موقعیت جغرافیایی، گرما، سرما و نیز نوع کاربری بنا، وزن و دیگر مشخصات فنی ساختمان، حفظ تناسب، زیبایی ظاهر ساختمان و همچنین سلیقه مشتری در انتخاب سقف شما موثر است؟سقف پناهگاه و اصلی ترین اجزای یک ساختمان است که باید با دیدی تخصصی نسبت به کیفیت، طراحی و اجرا آن نگاه کرد. انتخاب مناسب سقف باعث افزایش طول عمر و کاهش خسارت در بنا می گردد. سقف‌ شیبدار از اوایل دوران یونان باستان و در معابد استفاده می‌شد. از آن زمان تاکنون سقف‌های شیبدار طرفداران بسیار پیدا کرده و در شمال اروپا و آمریکا به عنوان یک عنصر اصلی معماری در نظر گرفته شده است.

چرا سقف شیبدار ؟

سقف شیبدار به دلیل تنوع بسیار زیاد، نصب آسان، صرفه جویی در زمان، امنیت بالا در مقابل آتش سوزی، وزن کم، صرفه جویی در مصالح ساختمانی، سازگاری با شرایط اقلیمی، دوام بالا و ظاهر زیبایی که نسبت به سقف های مسطح دارد علاوه بر سازه های تجاری بیشتر در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار میگیرد. اجرا سقف شیبدار در داخل ساختمان ارتفاع سقف را افزایش و باعث بزرگتر شدن حجم داخلی ساختمان می شود و به دلیل تنوع طرح و رنگهایی که دارد جلوه زیبایی نیز به سازه می‌دهد که باعث ایجاد نمای زیبا و دلنشین می‌شود. در کنار زیبایی، هزینه اجرا و نصب آن نیز کم بوده و همچنین در مدت زمان کمتری مراحل نصب آن به اتمام می‌رسد. ریشه ی ظهور سقف های شیبدار در مناطقی با آب و هوای خاص و با توجه به نیازهای اقلیمی بوده است.

………..  اجرای مدرن ترین سقف های شیبدار تنها در شرکت بزرگ پارس موگر  ……….

اما امروزه در هر نوع آب و هوای و اقلیمی به این سقف های زیبا و جذاب بر می خوریم. البته به این نکته باید توجه داشت که سقف‌های شیبدار ممکن است برای مناطقی که به طور منظم وزش باد شدید داشته یا در مسیر طوفان‌های فصلی قرار دارند، توصیه نمیشود. سقف‌های شیبدار در اشکال مختلفی طراحی شده‌اند. ابتدایی‌ترین نوع آن‌ها بصورت دو سطح شیب‌‌دار هستند که در بالاترین نقطه از سقف بهم می‌رسند. به نوعی به سطح هایی گفته می شود که در ابتدا و انتهای سقف اختلاف ارتفاع موجود است و باعث به وجود آمدن سطح شیبدار می شود. شکل مثلثی ایجاد شده از تقاطع دو سطح شیب‌دار شاخصه‌ی اصلی این نوع از سقف‌ها است. سقف شیبدار در یک ساختمان باعث زیباتر شدن نمای ساختمان به جهت شیب سقف ، نمایی غیر از نمای دیوار برای ساختمان ایجاد میکند. آشنایی با انواع پوشش سقف شیبدار 

بنایی با شیروانی جلویی

به ساختمانی که شیروانی آن‌ها رو به خیابان باشد، بنایی با شیروانی جلویی گفته می‌شود. شرايط آب و هوايی بايد يكی از مهمترين عوامل در تصميم گيری جهت شيب بندی سقف باشد. درصد شيب استاندارد با توجه به مناطق ويلايی و شرايط جوی بين ۲۵ تا ۳۵ درصد است.اجرای ساختار زیرسازی با شیب تند در برخی مناطق خطرات جانی را نیز در بر خواهد داشت. به همین دلیل مهم است که سقف چه در صدی از شیب را داشته باشد. سقف شیروانی بهترین نوع سقف در مناطق سردسیر و مناطقی که بارش باران و برف در آنها بسیار زیاد است، میباشد. جمع شدن آب در سقف ها میتواند باعث نفوذ آب به درون ساختمان شده و خرابی هایی را در سقف به بار آورد. انتخاب این نوع سقف به علت شیبدار بودنش، برف و باران را به راحتی به سمت ناودان و یا لبه سقف هدایت میکند و باعث خروج آنها از سقف میشود و دیگر نیازی به برف روبی نمیباشد.

سخن پایانی :

مهم ترین نکته در زمان استفاده از سقف شیبدار توجه به تناسب میان آب و هوای محیط و مصالح ساختمانی مصرفی برای ساخت است. این نوع سقف برای هر نوع مکانی اعم از ویلایی، مسکونی، اداری و تجاری مناسب بوده و وزن کمتری نسبت به سایر سقف‌ها دارد. و انواع سقف شیبدار بیشتر در مناطق سردسیر و کوهستانی کاربرد دارد و میتواند تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. البته مدتی است که در طراحی نمای ساختمان ها و ویلاها ( برای سبک سازی نماها) از این متریال به صورت گسترده استفاده می شود. این را در نظر بگیرید برای اجرای سقف شیبدار در هر منطقه ای همیشه از افراد خبره بهره ببرید تا از آسیب های احتمالی و هزینه های جانبی در زمان ساخت سقف جلوگیری کنید.

ما در شرکت پارس موگر قصد داشتیم تا موضوع سقف های شیبدار مناسب چه مناطقی است؟ را بررسی کنیم. امید است که خوب عنوان کرده باشیم.